Amphenol Industrial PT07C-18-32P
PT07C-18-32P picture photo
Mfg. Part Number
PT07C-18-32P
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07C-18-32P.pdf
Availability of PT07C-18-32P
QUANTITY
PT07C-18-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07C-18-32P
Internal Part NumberEIS-PT07C-18-32P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07C-18-32P
Related LinksPT07C-, PT07C-18-32P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07C-18-32P Details Description
Related parts for PT07C-18-32P
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20SSOP datasheet.pdf
RES 120 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 23.6VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8DFN datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 430MA 800 MOHM datasheet.pdf