Amphenol Industrial PT07C-20-16S
PT07C-20-16S picture photo
Mfg. Part Number
PT07C-20-16S
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07C-20-16S.pdf
Availability of PT07C-20-16S
QUANTITY
PT07C-20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07C-20-16S
Internal Part NumberEIS-PT07C-20-16S
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07C-20-16S
Related LinksPT07C-, PT07C-20-16S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07C-20-16S Details Description
Related parts for PT07C-20-16S
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS STR datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SOIC datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 31C P /33 WHT 18" NI datasheet.pdf
MICRO 15C S 36" WHT FLOAT datasheet.pdf