Amphenol Industrial PT07C-20-24S
PT07C-20-24S picture photo
Mfg. Part Number
PT07C-20-24S
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07C-20-24S.pdf
Availability of PT07C-20-24S
QUANTITY
PT07C-20-24S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07C-20-24S
Internal Part NumberEIS-PT07C-20-24S
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07C-20-24S
Related LinksPT07C-, PT07C-20-24S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07C-20-24S Details Description
Related parts for PT07C-20-24S
IC EEPROM 20KBIT 6TSOC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 48SSOP datasheet.pdf
MOD IPM 3PHASE IGBT 600V 15A datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A SIZE 32 W/LIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RING VIBRAKRIMP (C-401-14) datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 GL SN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 250.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf