Amphenol Industrial PT07CE-10-6S
PT07CE-10-6S picture photo
Mfg. Part Number
PT07CE-10-6S
Brief Description
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07CE-10-6S.pdf
Availability of PT07CE-10-6S
QUANTITY
PT07CE-10-6S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07CE-10-6S
Internal Part NumberEIS-PT07CE-10-6S
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07CE-10-6S
Related LinksPT07CE, PT07CE-10-6S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07CE-10-6S Details Description
Related parts for PT07CE-10-6S
CONN SHIELD 104CF POS 2PC SHORT datasheet.pdf
PRO-CRIMPER DIE ASSEMBLY datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY AXIAL datasheet.pdf
DSUB SCKT RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf