Amphenol Industrial PT07CE-12-10S(SR)
PT07CE-12-10S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07CE-12-10S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07CE-12-10S(SR).pdf
Availability of PT07CE-12-10S(SR)
QUANTITY
PT07CE-12-10S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07CE-12-10S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07CE-12-10S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07CE-12-10S(SR)
Related LinksPT07CE-1, PT07CE-12-10S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07CE-12-10S(SR) Details Description
Related parts for PT07CE-12-10S(SR)
FAN AXIAL 30X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER I2C 10UMAX datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/2"-48" BLACK datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 50A SOT227 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf