Amphenol Industrial PT07CE-16-23S(SR)
PT07CE-16-23S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07CE-16-23S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07CE-16-23S(SR).pdf
Availability of PT07CE-16-23S(SR)
QUANTITY
PT07CE-16-23S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07CE-16-23S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07CE-16-23S(SR)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07CE-16-23S(SR)
Related LinksPT07CE-1, PT07CE-16-23S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07CE-16-23S(SR) Details Description
Related parts for PT07CE-16-23S(SR)
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.9"L X 4.8"W datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-40 BAR datasheet.pdf
E-657-10XT RING BZD INSUL TAPE datasheet.pdf
RES 3.8 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LQFP datasheet.pdf
IC SRAM 4M 256X16 44TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH T-R 10W MMIC SOT26 datasheet.pdf