Amphenol Industrial PT07CE-20-41S
PT07CE-20-41S picture photo
Mfg. Part Number
PT07CE-20-41S
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07CE-20-41S.pdf
Availability of PT07CE-20-41S
QUANTITY
PT07CE-20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07CE-20-41S
Internal Part NumberEIS-PT07CE-20-41S
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07CE-20-41S
Related LinksPT07CE, PT07CE-20-41S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07CE-20-41S Details Description
Related parts for PT07CE-20-41S
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS STR datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
AMP FOR E4C-LS35 12/24VDC datasheet.pdf
HANDLE INSUL T-HAND 1/2" 7.87" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6SON datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN RING 131/2-17AWG #8 STRIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 500MA 340 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf