Amphenol Industrial PT07E-12-10S(023)
PT07E-12-10S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-12-10S(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07E-12-10S(023).pdf
Availability of PT07E-12-10S(023)
QUANTITY
PT07E-12-10S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-12-10S(023)
Internal Part NumberEIS-PT07E-12-10S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-12-10S(023)
Related LinksPT07E-12, PT07E-12-10S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-12-10S(023) Details Description
Related parts for PT07E-12-10S(023)
TRANS NPN 25V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC CODEC VOIP 100-TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CABLE PIN datasheet.pdf