Amphenol Industrial PT07E-12-10S(SR)
PT07E-12-10S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-12-10S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07E-12-10S(SR).pdf
Availability of PT07E-12-10S(SR)
QUANTITY
PT07E-12-10S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-12-10S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07E-12-10S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-12-10S(SR)
Related LinksPT07E-12, PT07E-12-10S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-12-10S(SR) Details Description
Related parts for PT07E-12-10S(SR)
RES SMD 0.24 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK N 50 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 21POS datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IMPELLER 190X70MM 115VAC RING datasheet.pdf