Amphenol Industrial PT07E-12-3PY(SR)
PT07E-12-3PY(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-12-3PY(SR)
Brief Description
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07E-12-3PY(SR).pdf
Availability of PT07E-12-3PY(SR)
QUANTITY
PT07E-12-3PY(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-12-3PY(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07E-12-3PY(SR)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-12-3PY(SR)
Related LinksPT07E-12, PT07E-12-3PY(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-12-3PY(SR) Details Description
Related parts for PT07E-12-3PY(SR)
RES SMD 1M OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 150V 0606 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
IC FPGA 179 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT TIN POLAR datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.200 T/H datasheet.pdf