Amphenol Industrial PT07E-16-26S(SR)
PT07E-16-26S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-16-26S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07E-16-26S(SR).pdf
Availability of PT07E-16-26S(SR)
QUANTITY
PT07E-16-26S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-16-26S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07E-16-26S(SR)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-16-26S(SR)
Related LinksPT07E-16, PT07E-16-26S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-16-26S(SR) Details Description
Related parts for PT07E-16-26S(SR)
IC RECEIVER QUAD DIFF 20SOIC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR TIA/EIA 232 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V 1111 datasheet.pdf
.060 RUBBER PLUG S LIGHT GRAY datasheet.pdf
IC FPGA 266 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
MICRO 31C S 8" YEL NI datasheet.pdf