Amphenol Industrial PT07E-16-99S(SR)
PT07E-16-99S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-16-99S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07E-16-99S(SR).pdf
Availability of PT07E-16-99S(SR)
QUANTITY
PT07E-16-99S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-16-99S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07E-16-99S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-99
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-16-99S(SR)
Related LinksPT07E-16, PT07E-16-99S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-16-99S(SR) Details Description
Related parts for PT07E-16-99S(SR)
HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
LED 5MM WHITE CLR PANEL MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 25PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
ASSY, BOTTOM TOOL, REAR MOD datasheet.pdf
REBUILT SL HAWK DISCRETE WIRE CE datasheet.pdf
MINI MITE CAP ASSY H 60P datasheet.pdf
OSC MEMS 16.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf