Amphenol Industrial PT07E-22-21S(SR)
PT07E-22-21S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-22-21S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07E-22-21S(SR).pdf
Availability of PT07E-22-21S(SR)
QUANTITY
PT07E-22-21S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-22-21S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07E-22-21S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-22-21S(SR)
Related LinksPT07E-22, PT07E-22-21S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-22-21S(SR) Details Description
Related parts for PT07E-22-21S(SR)
MCU PSOC EMU POD FOR ALL SSOP PK datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
EXL UNITIZD WHEEL TS 1.75"6A MED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HDR 59POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf