Amphenol Industrial PT07E-22-36P(SR)
PT07E-22-36P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-22-36P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 36POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07E-22-36P(SR).pdf
Availability of PT07E-22-36P(SR)
QUANTITY
PT07E-22-36P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-22-36P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07E-22-36P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-22-36P(SR)
Related LinksPT07E-22, PT07E-22-36P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-22-36P(SR) Details Description
Related parts for PT07E-22-36P(SR)
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5USMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 80TQFP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS LP 16-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIE-RD .500 COND PKGD datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf