Amphenol Industrial PT07E-22-36P
PT07E-22-36P picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-22-36P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 36POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07E-22-36P.pdf
Availability of PT07E-22-36P
QUANTITY
PT07E-22-36P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-22-36P
Internal Part NumberEIS-PT07E-22-36P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-22-36P
Related LinksPT07E-, PT07E-22-36P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-22-36P Details Description
Related parts for PT07E-22-36P
SWITCH SPST GOLD 12 SEC datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Header 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 40W datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE A 34POS datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 2A TO220F datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf