Amphenol Industrial PT07E-22-41SW
PT07E-22-41SW picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-22-41SW
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07E-22-41SW.pdf
Availability of PT07E-22-41SW
QUANTITY
PT07E-22-41SW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-22-41SW
Internal Part NumberEIS-PT07E-22-41SW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-22-41SW
Related LinksPT07E-, PT07E-22-41SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-22-41SW Details Description
Related parts for PT07E-22-41SW
CONN HEADER 29POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 52.4VC AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RCPT SHELL FOR PHG.3K. datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf
PH3N NANO 76.2X25.4X0.062MM datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 49 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
MOTOR START MODULE 24VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
TRANS PNP 50V BIPOLAR SC75-3 datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 250VAC datasheet.pdf