Amphenol Industrial PT07E-24-61S(SR)
PT07E-24-61S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-24-61S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07E-24-61S(SR).pdf
Availability of PT07E-24-61S(SR)
QUANTITY
PT07E-24-61S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-24-61S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07E-24-61S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-24-61S(SR)
Related LinksPT07E-24, PT07E-24-61S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-24-61S(SR) Details Description
Related parts for PT07E-24-61S(SR)
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.55V SOT23 datasheet.pdf
FACEPLATE EXC SER 2 GANG WHITE datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 128VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SOFTWARE LICENSE MPLAB C COMPIER datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 5A 8DFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf