Amphenol Industrial PT07P-20-41S
PT07P-20-41S picture photo
Mfg. Part Number
PT07P-20-41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07P-20-41S.pdf
Availability of PT07P-20-41S
QUANTITY
PT07P-20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07P-20-41S
Internal Part NumberEIS-PT07P-20-41S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07P-20-41S
Related LinksPT07P-, PT07P-20-41S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07P-20-41S Details Description
Related parts for PT07P-20-41S
CONN SPLICE PARLLEL SLD 10-12AWG datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 400MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 130 OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 315V SCREW datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
FEEDBACK MODULE 2X6 BUS 16AWG datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf