Amphenol Industrial PT07P-22-36S
PT07P-22-36S picture photo
Mfg. Part Number
PT07P-22-36S
Brief Description
CONN RCPT 36POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07P-22-36S.pdf
Availability of PT07P-22-36S
QUANTITY
PT07P-22-36S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07P-22-36S
Internal Part NumberEIS-PT07P-22-36S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C