Amphenol Industrial PT07P-22-55P
PT07P-22-55P picture photo
Mfg. Part Number
PT07P-22-55P
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07P-22-55P.pdf
Availability of PT07P-22-55P
QUANTITY
PT07P-22-55P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07P-22-55P
Internal Part NumberEIS-PT07P-22-55P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07P-22-55P
Related LinksPT07P-, PT07P-22-55P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07P-22-55P Details Description
Related parts for PT07P-22-55P
RELAY SOFTSTOP 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
IR THERMAL IMAGER 9HZ datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4/0 AWG BLACK 25' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
8P8C SMT SHIELDED 1 PORT datasheet.pdf
500 TB SPR PLU HOOK/E WF datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 830MA 100 MOHM datasheet.pdf