Amphenol Industrial PT07P-24-61S(113)
PT07P-24-61S(113) picture photo
Mfg. Part Number
PT07P-24-61S(113)
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07P-24-61S(113).pdf
Availability of PT07P-24-61S(113)
QUANTITY
PT07P-24-61S(113) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07P-24-61S(113)
Internal Part NumberEIS-PT07P-24-61S(113)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07P-24-61S(113)
Related LinksPT07P-24, PT07P-24-61S(113) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07P-24-61S(113) Details Description
Related parts for PT07P-24-61S(113)
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 8CH 103DB 192KHZ 48LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 118POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 333MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.12 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 63VAC 125VDC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES 64.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HDR VERT datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf