Amphenol Industrial PT07SE-14-12S(SR)
PT07SE-14-12S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-14-12S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07SE-14-12S(SR).pdf
Availability of PT07SE-14-12S(SR)
QUANTITY
PT07SE-14-12S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-14-12S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07SE-14-12S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-14-12S(SR)
Related LinksPT07SE-1, PT07SE-14-12S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-14-12S(SR) Details Description
Related parts for PT07SE-14-12S(SR)
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 40POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
SNSR IMAGE DGTL COLOR 48-LCC datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
34 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
BARRIER BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf