Amphenol Industrial PT07SE-14-19S(SR)LC
PT07SE-14-19S(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-14-19S(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07SE-14-19S(SR)LC.pdf
Availability of PT07SE-14-19S(SR)LC
QUANTITY
PT07SE-14-19S(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-14-19S(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT07SE-14-19S(SR)LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-14-19S(SR)LC
Related LinksPT07SE-14, PT07SE-14-19S(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-14-19S(SR)LC Details Description
Related parts for PT07SE-14-19S(SR)LC
CONN HEADER .100 SNGL R/A 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 317A J3 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 250MM 1.32 datasheet.pdf