Amphenol Industrial PT07SE-16-99S(SR)LC
PT07SE-16-99S(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-16-99S(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07SE-16-99S(SR)LC.pdf
Availability of PT07SE-16-99S(SR)LC
QUANTITY
PT07SE-16-99S(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-16-99S(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT07SE-16-99S(SR)LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-99
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (21)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-16-99S(SR)LC
Related LinksPT07SE-16, PT07SE-16-99S(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-16-99S(SR)LC Details Description
Related parts for PT07SE-16-99S(SR)LC
CONN RECPT 6POS .1" POL UNLOAD datasheet.pdf
BRAID ROSIN BLUE .100"X100' datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 2.1A TO-220F datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 24-72V 350MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
RES 464 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf