Amphenol Industrial PT07SE-18-30S(SR)
PT07SE-18-30S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-18-30S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07SE-18-30S(SR).pdf
Availability of PT07SE-18-30S(SR)
QUANTITY
PT07SE-18-30S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-18-30S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07SE-18-30S(SR)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-18-30S(SR)
Related LinksPT07SE-1, PT07SE-18-30S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-18-30S(SR) Details Description
Related parts for PT07SE-18-30S(SR)
CONN HEADER .100 SINGL R/A 32POS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 246MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 95NS 64EASYBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 17A 8SON datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 4.2MM 12-24VDC datasheet.pdf
VC2700 BPASSY datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
NON-SKID 1-1/2" BLACK 200' datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A datasheet.pdf