Amphenol Industrial PT07SE-18-32S(027)
PT07SE-18-32S(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-18-32S(027)
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07SE-18-32S(027).pdf
Availability of PT07SE-18-32S(027)
QUANTITY
PT07SE-18-32S(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-18-32S(027)
Internal Part NumberEIS-PT07SE-18-32S(027)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-18-32S(027)
Related LinksPT07SE-18, PT07SE-18-32S(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-18-32S(027) Details Description
Related parts for PT07SE-18-32S(027)
RELAY SSR 50A 240VAC DC datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 150MA DPST 8-SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
IGBT 330V 85A 150W TO3P datasheet.pdf
IC SERIAL CODEC/FILTER SO-16W datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
FAN 12VDC 92X25MM 2WR datasheet.pdf