Amphenol Industrial PT07SE-20-41P
PT07SE-20-41P picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-20-41P
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07SE-20-41P.pdf
Availability of PT07SE-20-41P
QUANTITY
PT07SE-20-41P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-20-41P
Internal Part NumberEIS-PT07SE-20-41P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-20-41P
Related LinksPT07SE, PT07SE-20-41P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-20-41P Details Description
Related parts for PT07SE-20-41P
FUSE AUTO 50A 58VDC BLADE datasheet.pdf
TRIAC 600V 12A TO220AB datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 58W 28V NI-880 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM RED datasheet.pdf
CONN PLUG 17 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 410 I/O 672BGA datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf