Amphenol Industrial PT07SE-22-41S(027)
PT07SE-22-41S(027) picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-22-41S(027)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07SE-22-41S(027).pdf
Availability of PT07SE-22-41S(027)
QUANTITY
PT07SE-22-41S(027) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-22-41S(027)
Internal Part NumberEIS-PT07SE-22-41S(027)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-22-41S(027)
Related LinksPT07SE-22, PT07SE-22-41S(027) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-22-41S(027) Details Description
Related parts for PT07SE-22-41S(027)
RELAY SOFTSTART 120V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC TXRX CAN FAULT-TOL 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
LAPP FLM SLCN CARBIDE 150'LX4"W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 35V 280A 1210 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHT/YEL 100' datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf