Amphenol Industrial PT07SE-22-55S(408)
PT07SE-22-55S(408) picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-22-55S(408)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07SE-22-55S(408).pdf
Availability of PT07SE-22-55S(408)
QUANTITY
PT07SE-22-55S(408) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-22-55S(408)
Internal Part NumberEIS-PT07SE-22-55S(408)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-22-55S(408)
Related LinksPT07SE-22, PT07SE-22-55S(408) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-22-55S(408) Details Description
Related parts for PT07SE-22-55S(408)
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SCAN TEST DEVICE LATCH 24SOIC datasheet.pdf
GUARD CLEAR POLY W/BOTTOM COVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BP GUIDE & POLAR MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
SOLDER SPHERES SAC305 .025 DIAM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf