Amphenol Industrial PT08CE-14-12PX(SR)
PT08CE-14-12PX(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08CE-14-12PX(SR)
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08CE-14-12PX(SR).pdf
Availability of PT08CE-14-12PX(SR)
QUANTITY
PT08CE-14-12PX(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08CE-14-12PX(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08CE-14-12PX(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08CE-14-12PX(SR)
Related LinksPT08CE-14, PT08CE-14-12PX(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08CE-14-12PX(SR) Details Description
Related parts for PT08CE-14-12PX(SR)
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 80POS 0.156 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 16DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 60A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
OVER MOLD SHORT BLADE 150A PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf