Amphenol Industrial PT08CE-18-30S(SR)
PT08CE-18-30S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08CE-18-30S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08CE-18-30S(SR).pdf
Availability of PT08CE-18-30S(SR)
QUANTITY
PT08CE-18-30S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08CE-18-30S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08CE-18-30S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08CE-18-30S(SR)
Related LinksPT08CE-1, PT08CE-18-30S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08CE-18-30S(SR) Details Description
Related parts for PT08CE-18-30S(SR)
Crystal 35.2512MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 2.38A 36 MOHM datasheet.pdf
IC CPLD 768MC 7.5NS 484FPBGA datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CORDSET 18AWG 125V BLACK 25PC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf