Amphenol Industrial PT08CP-12-10S(351)
PT08CP-12-10S(351) picture photo
Mfg. Part Number
PT08CP-12-10S(351)
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08CP-12-10S(351).pdf
Availability of PT08CP-12-10S(351)
QUANTITY
PT08CP-12-10S(351) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08CP-12-10S(351)
Internal Part NumberEIS-PT08CP-12-10S(351)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08CP-12-10S(351)
Related LinksPT08CP-12, PT08CP-12-10S(351) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08CP-12-10S(351) Details Description
Related parts for PT08CP-12-10S(351)
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 28POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
RES 256 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS LOW 20PPM datasheet.pdf
538 ZIF TEST SCKT INSERT PLATES datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
260 MHz, 16 x 8 Buffered Video Crosspoint Switches IC datasheet.pdf