Amphenol Industrial PT08CP-12-8S(351)
PT08CP-12-8S(351) picture photo
Mfg. Part Number
PT08CP-12-8S(351)
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08CP-12-8S(351).pdf
Availability of PT08CP-12-8S(351)
QUANTITY
PT08CP-12-8S(351) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08CP-12-8S(351)
Internal Part NumberEIS-PT08CP-12-8S(351)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08CP-12-8S(351)
Related LinksPT08CP-1, PT08CP-12-8S(351) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08CP-12-8S(351) Details Description
Related parts for PT08CP-12-8S(351)
IC ADC 10-BIT 300KSPS 28TQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CABLE OUTBOUND W/CONN EH300/301 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 5NH 200MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC datasheet.pdf