Amphenol Industrial PT08CP-22-55S(351)
PT08CP-22-55S(351) picture photo
Mfg. Part Number
PT08CP-22-55S(351)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08CP-22-55S(351).pdf
Availability of PT08CP-22-55S(351)
QUANTITY
PT08CP-22-55S(351) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08CP-22-55S(351)
Internal Part NumberEIS-PT08CP-22-55S(351)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08CP-22-55S(351)
Related LinksPT08CP-22, PT08CP-22-55S(351) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08CP-22-55S(351) Details Description
Related parts for PT08CP-22-55S(351)
SWITCH SLIDE 6PDT 300MA 115V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 8-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 16-20AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf