Amphenol Industrial PT08E-10-2S(SR)
PT08E-10-2S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-10-2S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-10-2S(SR).pdf
Availability of PT08E-10-2S(SR)
QUANTITY
PT08E-10-2S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-10-2S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08E-10-2S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-10-2S(SR)
Related LinksPT08E-1, PT08E-10-2S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-10-2S(SR) Details Description
Related parts for PT08E-10-2S(SR)
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC BATT MON DUAL .5% 8TDFN datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 8POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8TSSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 24POS datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 48MHZ TN CONN datasheet.pdf