Amphenol Industrial PT08E-10-6S(571)
PT08E-10-6S(571) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-10-6S(571)
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-10-6S(571).pdf
Availability of PT08E-10-6S(571)
QUANTITY
PT08E-10-6S(571) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-10-6S(571)
Internal Part NumberEIS-PT08E-10-6S(571)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-10-6S(571)
Related LinksPT08E-10, PT08E-10-6S(571) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-10-6S(571) Details Description
Related parts for PT08E-10-6S(571)
CONV A/D 10BIT 60MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT HI-SPEED DUAL 40POS datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 269NH 350MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
WIRELESS TRANSCEIVER datasheet.pdf
STANDARD 4MM SHIELD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.66A 50 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DBL KEY EXCHANGE STANDARD ACTR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf