Amphenol Industrial PT08E-12-3S(023)
PT08E-12-3S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-12-3S(023)
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-12-3S(023).pdf
Availability of PT08E-12-3S(023)
QUANTITY
PT08E-12-3S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-12-3S(023)
Internal Part NumberEIS-PT08E-12-3S(023)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-12-3S(023)
Related LinksPT08E-12, PT08E-12-3S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-12-3S(023) Details Description
Related parts for PT08E-12-3S(023)
Crystal 22.1184MHz 30ppm Series 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 10MSOP datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
RETAINER 2450 COIN CELL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
ER 22 O/R datasheet.pdf
3300UF 10V 12,5X25MM 105C 3000H datasheet.pdf