Amphenol Industrial PT08E-14-15P
PT08E-14-15P picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-14-15P
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08E-14-15P.pdf
Availability of PT08E-14-15P
QUANTITY
PT08E-14-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-14-15P
Internal Part NumberEIS-PT08E-14-15P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-14-15P
Related LinksPT08E-, PT08E-14-15P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-14-15P Details Description
Related parts for PT08E-14-15P
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 5% 0603 datasheet.pdf
FILTER COMPACT 3A PCB datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO -2.5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 100ppm 6pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TNC(F)BLKHD CR RG-58/U,58C/U datasheet.pdf
ROUND BLACK SINGLE PLUNGER FOR 1 datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf