Amphenol Industrial PT08E-18-11PY(476)
PT08E-18-11PY(476) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-18-11PY(476)
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08E-18-11PY(476).pdf
Availability of PT08E-18-11PY(476)
QUANTITY
PT08E-18-11PY(476) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-18-11PY(476)
Internal Part NumberEIS-PT08E-18-11PY(476)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-18-11PY(476)
Related LinksPT08E-18-, PT08E-18-11PY(476) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-18-11PY(476) Details Description
Related parts for PT08E-18-11PY(476)
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RELAY SSR 90A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 16-DIP datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
IC UART PCI BUS QUAD 144LQFP datasheet.pdf
RES 45.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
IC MPU SITARA 300MHZ 324NFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E 535NM GREEN SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf