Amphenol Industrial PT08E-18-11S(476)
PT08E-18-11S(476) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-18-11S(476)
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-18-11S(476).pdf
Availability of PT08E-18-11S(476)
QUANTITY
PT08E-18-11S(476) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-18-11S(476)
Internal Part NumberEIS-PT08E-18-11S(476)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-18-11S(476)
Related LinksPT08E-18, PT08E-18-11S(476) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-18-11S(476) Details Description
Related parts for PT08E-18-11S(476)
FILTER LINE RFI COMPACT DUAL 15A datasheet.pdf
MODULE DDR 1GB 184DIMM VLP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.87 OHM 1% 20W datasheet.pdf
PNL MNT AMBER W/WIRE 12" datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
G304K2 COM3 RS485 datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT MTG ENDS 9C datasheet.pdf