Amphenol Industrial PT08E-18-11SW(SR)
PT08E-18-11SW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-18-11SW(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-18-11SW(SR).pdf
Availability of PT08E-18-11SW(SR)
QUANTITY
PT08E-18-11SW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-18-11SW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08E-18-11SW(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-18-11SW(SR)
Related LinksPT08E-18, PT08E-18-11SW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-18-11SW(SR) Details Description
Related parts for PT08E-18-11SW(SR)
CAP FILM 0.47UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 38POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 4A SMC datasheet.pdf
SIDACTOR BI 140V 150A TO-92 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 15MA DO35 datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 5POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 410MW SOD123 datasheet.pdf