Amphenol Industrial PT08E-22-21S(152)
PT08E-22-21S(152) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-22-21S(152)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-22-21S(152).pdf
Availability of PT08E-22-21S(152)
QUANTITY
PT08E-22-21S(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-22-21S(152)
Internal Part NumberEIS-PT08E-22-21S(152)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-22-21S(152)
Related LinksPT08E-22, PT08E-22-21S(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-22-21S(152) Details Description
Related parts for PT08E-22-21S(152)
CONN HEADER 9POS VERT .250 TIN datasheet.pdf