Amphenol Industrial PT08E-22-55S(SR)
PT08E-22-55S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08E-22-55S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08E-22-55S(SR).pdf
Availability of PT08E-22-55S(SR)
QUANTITY
PT08E-22-55S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08E-22-55S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08E-22-55S(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08E-22-55S(SR)
Related LinksPT08E-22, PT08E-22-55S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08E-22-55S(SR) Details Description
Related parts for PT08E-22-55S(SR)
IC REG LDO ADJ 0.7A 5DDPAK datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8DIP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DIFF 3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 23 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
FL MGUARD RS4000 TX/TX datasheet.pdf
EXTENDED HEIGHT, 2 POLE/10 AMP, datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 300V 30AWG WHT datasheet.pdf
LED COB CXB1830 4000K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf