Amphenol Industrial PT08SE-12-10S(SR)
PT08SE-12-10S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-12-10S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08SE-12-10S(SR).pdf
Availability of PT08SE-12-10S(SR)
QUANTITY
PT08SE-12-10S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-12-10S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08SE-12-10S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-12-10S(SR)
Related LinksPT08SE-1, PT08SE-12-10S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-12-10S(SR) Details Description
Related parts for PT08SE-12-10S(SR)
RELAY SSR 1.5A 240V ZERO-CROSS datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 16SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC20H/AE20M/HPL20H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IC FIFO SS 65536X18 20NS 64-TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 100W 230V datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 40MM NPN NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf