Amphenol Industrial PT08SE-12-10S(SR)LC
PT08SE-12-10S(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-12-10S(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT08SE-12-10S(SR)LC.pdf
Availability of PT08SE-12-10S(SR)LC
QUANTITY
PT08SE-12-10S(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-12-10S(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT08SE-12-10S(SR)LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-12-10S(SR)LC
Related LinksPT08SE-12, PT08SE-12-10S(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-12-10S(SR)LC Details Description
Related parts for PT08SE-12-10S(SR)LC
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.42 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU I.MX6S 800MHZ 624MAPBGA datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
FUSE GLASS 250VAC datasheet.pdf