Amphenol Industrial PT08SE-14-19SW(SR)
PT08SE-14-19SW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-14-19SW(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08SE-14-19SW(SR).pdf
Availability of PT08SE-14-19SW(SR)
QUANTITY
PT08SE-14-19SW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-14-19SW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08SE-14-19SW(SR)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-14-19SW(SR)
Related LinksPT08SE-14, PT08SE-14-19SW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-14-19SW(SR) Details Description
Related parts for PT08SE-14-19SW(SR)
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16DIP datasheet.pdf
SSD 16GB 2.5" SATA datasheet.pdf
IC DRIVER HEX NON-INV 14SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR VERT 03CKT datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TUBING PTFE NATURAL 100' datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H R/A datasheet.pdf