Amphenol Industrial PT08SE-16-23P(SR)
PT08SE-16-23P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-16-23P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08SE-16-23P(SR).pdf
Availability of PT08SE-16-23P(SR)
QUANTITY
PT08SE-16-23P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-16-23P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08SE-16-23P(SR)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-16-23P(SR)
Related LinksPT08SE-1, PT08SE-16-23P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-16-23P(SR) Details Description
Related parts for PT08SE-16-23P(SR)
IC TXRX RS-232 5V SD/EN 24SOIC datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 24-DIP datasheet.pdf
IC PWR SWITCH 2CH USB 1A 8-SOIC datasheet.pdf
SNSW 0.1A 3/16 FLAT 70507526 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller, DC DC Regulator 150mA (Flash) Backlight, Camera Flash 36-WLCSP (3x3) datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf