Amphenol Industrial PT08SE-16-23S
PT08SE-16-23S picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-16-23S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08SE-16-23S.pdf
Availability of PT08SE-16-23S
QUANTITY
PT08SE-16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-16-23S
Internal Part NumberEIS-PT08SE-16-23S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-16-23S
Related LinksPT08SE, PT08SE-16-23S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-16-23S Details Description
Related parts for PT08SE-16-23S
IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.13 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC34H/AE34M/HPL34H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 68PGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf