Amphenol Industrial PT08SE-16-23SLC
PT08SE-16-23SLC picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-16-23SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 23POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT08SE-16-23SLC.pdf
Availability of PT08SE-16-23SLC
QUANTITY
PT08SE-16-23SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-16-23SLC
Internal Part NumberEIS-PT08SE-16-23SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (22)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-16-23SLC
Related LinksPT08SE-, PT08SE-16-23SLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-16-23SLC Details Description
Related parts for PT08SE-16-23SLC
HEATSHRINK SFTW203 1/2" BLK datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W DO215AA datasheet.pdf
IC DVR SW HI SIDE 2CH POWERSSO24 datasheet.pdf
27MM HS ASSY ULTEM CL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf