Amphenol Industrial PT08SE-16-26PW(SR)
PT08SE-16-26PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08SE-16-26PW(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08SE-16-26PW(SR).pdf
Availability of PT08SE-16-26PW(SR)
QUANTITY
PT08SE-16-26PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08SE-16-26PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08SE-16-26PW(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08SE-16-26PW(SR)
Related LinksPT08SE-16, PT08SE-16-26PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08SE-16-26PW(SR) Details Description
Related parts for PT08SE-16-26PW(SR)
ACCY MOD RELAY TRIP 20-48VAC/DC datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 3ST 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 600V 600A CHAS datasheet.pdf
20P MTA156 ASSY 22AWG RED LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES SMD 7.5M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 100K OHM 16DRT datasheet.pdf